Connect with us

FİZİK

Yüzey Gerilimi Nedir? Nasıl Oluşur?

Published

on

Suyun üzerine, yatay olarak bir jileti dikkatlice bıraktığımızda jiletin suya batmadığını görebiliriz. Jiletin özkütlesi, suyun özkütlesinden büyük olduğu için batması gerekirken neden batmamaktadır? Küçük bir su damlası bir yaprak üzerinde küre şeklinde, dağılmadan nasıl durabilmektedir? Çok ince bir boruda, su kendiliğinden nasıl yükselebilmektedir? Tüm bu olaylar, yüzey gerilimi kuvveti ile açıklanır.

Yüzey gerilimi, sıvıların yüzeyinde oluşan, zayıf bir kuvvettir. Suyun yüzey geriliminin nasıl oluştuğuna bakalım. Tüm bileşikler gibi suda moleküler yapıda bir sıvıdır. Su içindeki her molekül, etraflarındaki diğer moleküller tarafından her yönde çekilir. Su içindeki her molekül, etrafındaki diğer moleküller tarafından eşit büyüklükteki kuvvetler ile çekildiği için bu moleküllere etki eden net kuvvet sıfırdır. Suyun yüzeyindeki moleküller için durum farklıdır. Bu moleküller alttan ve yandan çekilirken üstten çekilmezler. Bu durumda suyun yüzeyinde yüzey gerilimi oluşur. Yüzey gerilimi ince bir film tabakası gibi sıvının yüzeyini kaplar.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert