Connect with us

FİZİK

Yüzey Gerilimi Kuvvetinden Yararlanan Canlılar

Published

on

Yüzey gerilimi, sıvıların yüzeyinde oluşan zayıf bir kuvvettir. Yüzey gerilimi kuvvetini çok ustaca kullanan böcekler vardır.

Su böcekleri, su yüzeyinde yürürken sadece ayaklarını suya temas ettirirler. Ayakları suya hiç bir şekilde batmaz. Su böceklerinin ayaklarının suyu iten çok ince bir tabaka ile kaplıdır. Bu şekilde suyun yüzey gerilimini bozmadan, yüzey üzerinde hafif bir çukur meydana getirerek, su yüzeyinde durabilir ve kayarak hareket ederler.

Yay kuyruk, daha çok toprakta ve çürümüş bitkiler üzerinde haşayan, bir toplu iğne başından biraz büyük bir böcektir. Yay kuyruk, su yüzeyinde de yaşamını sürdürür. Yay kuyruk böceklerinin ayaklarının uç kısımları suyu itici özelliğe sahiptir. Bir pence görünümündeki bu yapılar sayesinde, yay kuyruk böcekleri su yüzeyini kavrayıp, rahatça hareket ederler.

Kafur, birkaç milimetre uzunluğunda, su kenarındaki bitkiler üzerinde yaşayan bir böcektir. Kafurlar, kuyruklarındaki bir kesede, yüzey gerilimini azaltıcı özel bir madde taşırlar. Suya giren bir kafur böceği, keselerindeki bu maddeyi suya bırakırlar. Bu durumda böceğin hemen arkasındaki suyun yüzey gerilimi azalır. Kafur böceğinin önündeki yüzey gerilimi, arkasındaki yüzey geriliminden büyük olur. Böylece böceğin öne doğru çekilir. Bu şekilde kafur böceği, kesesinden salgıladığı özel sıvı sayesinde, suyun üzerinde zorlanmadan, zahmetsizce kayarak hareket eder.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert