Connect with us

FİZİK

Yusufçuk, Kanat Yapısı ve Uçuş Teknikleri

Published

on

Çalışma ritmi bozulmuş  veya zaman zaman parçalanan helikopter pervaneleri, birçok insanın gözünü korkutmakta, havada seyahat etme cesaretini kırmaktadır. Helikopter pervaneleri, zaman zaman bir pervanenin meydana getirdiği aşırı düzensiz hava akımlarının (girdapların, türbülansların) diğer pervaneyi etkilemesi ve istenmeyen titreşimlere sebep olması nedeniyle kırılabilmektedir. Bu tip durumlarının oluşmaması için, türbülans akışlarını uçuş için faydalı hale getiren yusufçuğun uçuş tekniklerinin çok iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

Onu hepimiz “küçük helikopter” olarak biliriz. Neden böyle biliriz? Çünkü yusufçuk, helikoptere benzeyen uçuş tekniği ile dikkat çeken bir canlıdır. Yusufçuk, saatte 45 kilometre hızla uçabilmektedir. Ayrıca kendi ağırlığının 15 katına kadar cisimleri kaldırabilmektedir.

Uçuş sırasında yusufçuğun ön ve arka kanatları zıt yönlerde hareket eder. Yusufçuğun ön kanatları yukarıdayken arka kanatları aşağıda, ön kanatları aşağıdayken ise arka kanatları yukarıdadır. Yusufçuk, ön kanatların meydana getirdiği girdaplardan doğan enerjiyi, arka kanatlarında kullanarak daha fazla ağırlık kaldırabilmektedir.  Yusufçuğun uçuş tekniklerini merak eden araştırmacılar, çalışmalarına devam etmektedir.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert