Connect with us

FİZİK

Uzay Tam Olarak Vakum Mudur?

Published

on

Uzayda hiç ses yok mu? Ay’ın yüzeyinde bir gitar veya bir keman çaldığınızda, hiç ses çıkmaz mı? Yıldızların çarpışması derin bir sessizlik içinde mi gerçekleşir? Ya galaksilerin patlaması? Milyarlarca yıl önce gerçekleşen büyük patlama, sessizlik içinde mi meydana geldi? Uzayda nefes alabilir miyiz? Tüm bu sorularının cevaplamak için, uzayda maddenin olmadığını, uzayın boşluk yani vakum olduğunu düşünürüz. Gerçekten uzay tam olarak bir vakum mudur?

Uzay ve derinlikleri tamamen boş değildir. Uzayı dolduran maddenin de kendine has özellikleri vardır. Bu maddenin büyük bir kısmı plazmadır. Evrende gözlenebilen maddenin % 99,9’undan fazlasının plazma olduğu düşünülmektedir. Hidrojen çekirdekleri, elektronlar ve yüklü parçacıklardan oluşan gaz karışımına plazma adını veriyoruz. Güneş, hidrojen yakarak enerji üreten bir yıldızdır. Bu enerji üretimi sürecinde, Güneş’ten yayılan yüklü parçacıklar güneş rüzgarlarını meydana getirir. Güneş rüzgarları maddesel olarak plazmadır. Galaksiler arasında, galaksileri oluşturan yıldızlar arasında ve yıldızlar içinde plazma mevcuttur.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert