Connect with us

FİZİK

Taşıtlarda Yakıt Ekonomisini İyileştirmenin Yolları Nelerdir?

Published

on

Taşıtınızın kullandığı yakıt miktarında artış mı gözlüyorsunuz? Taşıt lastiklerindeki aşınma son zamanlarda hızlı bir şekilde artıyor mu? Taşıt lastiklerinizi çok sık mı değiştirmek zorunda kalıyorsunuz? O zaman yakıt ekonomisi yapmanızın zamanı gelmiş demektir. Öncelikle taşıtınızın lastik basınçlarını ve paralellik ayarını yapmalısınız.

Yakıt ekonomisini iyileştirmenin en kolay ve en önemli yollarından biri, lastik içindeki havanın uygun basınçta tutulmasıdır. Taşıt lastiklerinin tümünde basınç değerleri eşit olmalıdır. Lastik basıncı belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Bu kontrol en az ayda bir kez yapılmalıdır. Özellikle yağmurlu ve karlı havalarda yola çıkılmadan önce, lastik basınçları kontrol edilmelidir. Lastik basınç kontrolü, gün içinde fazla yol almadan, lastikler soğuk iken yapılmalıdır. Güvenli lastik basıncı, taşıtın markası, modeli, motor hacmi ve motor gücüne göre değişiklik gösterir.

Ortam sıcaklığındaki artış ya da yol sürtünmesi sonucu lastik sıcaklığı artar. Lastik sıcaklığı arttığında, lastik içindeki havanın basıncı artar. Lastik sıcaklığı azaldığında, lastik içindeki havanın basıncı azalır. Sıcaklıktaki 6 santigrat derecelik her artış, lastik basıncında 7000 Pa’lık artışa neden olur. Yüksek lastik basıncı, seyir sırasında, taşıt konforunu bozan titreşimlerin artmasına neden olur. Lastikler dengesiz bir şekilde aşınır.

Düşük lastik basıncı, sürüş güvenliğini tehlikeye sokar. Taşıtın kontrolünü zorlaştırır. Lastiklerin zamanından önce aşınmasına neden olur. Lastikler aniden patlayabilir. Yol ile tekerlekler arasındaki sürtünmeyi artırarak, yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler. Böylece lastiklerin ısınmasına da neden olur. Lastiklerin tümseklerle çarpışması sonucu, lastik havası kaçar. Lastik basıncı 1 ayda yaklaşık 7000 Pa düşer. Dört lastikli bir taşıtın her lastiğinin basıncı 14000 Pa düştüğünde, yakıt tüketimi % 4 oranında artar. Düşük lastik basıncı yağmurlu havalarda fren mesafesini de artırır. Virajlarda yol tutuşunu düşürür ve taşıtın daha çok kaymasına neden olur.

Taşıt tekerleklerinin paralellik ayarlarının yapılması da yakıt tüketimini, lastiklerin aşınmasını ve sürüş konforunu etkiler. Taşıtın tekerleklerinde paralellik ayarsız ise yakıt tüketimi ve lastikler ile yol arasındaki sürtünme kuvveti artar. Lastiklerdeki aşınmayı artırır ve sürüş kontrolünü de zorlaştırır.

 

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert