Connect with us

FİZİK

Patlak Otomobil Lastiğini Değiştirme ve Tork

Published

on

Tork, kuvvetin belirlenen bir dönme noktasına göre döndürme etkisi olarak tanımlanır. Otomoblil ile hareket ederken lastiğinizin patladığını düşünün. Yolunuza devam edebilmeniz için patlak lastiği değiştirmeniz gerekir. Bunun için yardımınıza bir levye, bir çekiç ve tork koşar.

Öncelikle patlak lastiği sabitlendiği dingilden çıkarmanız gerekir. Tekerleği dingile bağlayan ve bijon adı verilen vidaları sökmekle işe başlarsınız. Bijonları sökmek her zaman kolay değildir. Bijonlar çok iyi sıkılmış haldedirler. Bijonları kolay bir şekilde sökmek için levye adını verdiğimiz alet kullanılır. Bijonları levye ile kavrayıp, levyenin boşta kalan ucuna kuvvet uygulamanız gerekir. Bijonları yerlerinden oynatmak göründüğü kadar kolay değildir. Eğer levye kolu kısa ise bijonları sökmek şöyle dursun, gevşetmek için dahi çok zorlanırsınız. Levye kolu uzun ise bijonları küçük kuvvet uygulayarak kolay bir şekilde gevşetip sökebilirsiniz. Yine de bidonlar yerlerinden oynamayabilir. Son çare olarak, levyenin koluna çekiç ile vurarak gevşetmeyi deneyebilirsiniz.

Patlak lastiği söktükten sonra yedeğiyle değiştirmeniz gerekir. Şimdi, lastiği sökmek için yaptığınız işlemin tersini yapmanız gerekir. Levyenin ağzını tekrar bijonlara geçirip, levye koluna bu kez öncekiyle zıt yönde kuvvet uygulayarak sıkmanız gerekir. Bu durumda uyguladığınız tork, sökmek için uyguladığınız tork ile zıt yönde olur.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert