Connect with us

FİZİK

Mutlak Sıfır Nedir? Mutlak Sıfır Sıcaklığa Ulaşılabilir Mi?

Published

on

Havanın sıcaklığı ortam koşullarına bağlı olarak sürekli değişim içindedir. Genel olarak kışın havaların soğuduğunu, yazları ise ısındığını bilirsiniz. Sıcak bir yaz gününde bile bir dağa tırmanırken ya da uçak ile yükselirken hava sıcaklığı düşer. Kışın havaların soğuması ve kar yağışı çoğu insanın içini ürpertir. Kışın nefes alıp verirken soluğumuzun havada buğulaştığını görürüz. Eldivensiz dışarı çıktığımızda ellerimizde hissizleşmeler başlar, kanımızın donmaya başladığı hissine kapılırız. Soğukta donmak veya hipotermi geçirmek hepimize korkutucu gelir. Kışın hava sıcaklıkları Sibirya’da sıfırın 10 ile 20 santigrat derece altına düşer. Güney kutbunda sıcaklıklar -70 santigrat dereceye kadar düşebilir.

Dünya’da ölçülmüş en düşük sıcaklık -89 santigrat derecedir.

Maddenin katı, sıvı ve gaz gibi farklı halleri vardır. Katı tanecikleri sıkıdır ve sadece titreşim hareketi yaparken, sıvı ve gaz tanecikleri daha serbesttir, her yöne giderler, birbirleriyle çarpışırlar, titreşim ve öteleme hareketi yaparlar. Maddeye ısı enerjisi verildiğinde madde taneciklerinin titreşimlerinde artış gözlenir. Bir maddenin sıcaklığı, bu maddeyi oluşturan taneciklerin ortalama kinetik enerjileriyle doğru orantılı olan bir büyüklüktür.

Sıcaklık bir anlamda, madde taneciklerinin ne kadar hızlı titreşim hareketi yaptıklarını gösterir.

Bir madde soğutulduğunda ise taneciklerin hareketi yavaşlar. Madde gaz halinde ise tanecikleri yavaşlar, sıvı haldeyse daha da yavaşlar, katı halde ise taneciklerin titreşimleri azalır. Soğutma işlemine devam edildiğinde tanecik titreşimlerinin belli bir noktada durması gerekir. İşte bu noktaya mutlak sıfır adı verilir. Mutlak sıfır fikri nasıl doğmuştur? İlk olarak 18. yüzyılda sıcaklık ve enerjinin gösterildiği bir grafiğin sıfıra doğru uzatılmasıyla keşfedildiği söylenir.

Mutlak sıfır, bir maddeyi oluşturan atomların hareketlerinin tamamen duracağı kadar soğuk hayali bir noktayı ifade eder.

Mutlak sıfır sıcaklığına ne doğada ne de laboratuvarlarda ulaşılabilmiştir. Mutlak sıfıra ulaşmak imkansız gibidir ve ulaşılabilse bile bunu belirlemek çok çok zor, hatta imkansız gibidir. Çünkü bu sıcaklığı ölçebilecek bir termometre henüz yoktur. Mutlak sıfır noktası, sıfırın altında -273,15 santigrat derece sıcaklığa karşılık gelir.

19. yüzyılda Lord Kelvin mutlak sıfırdan başlayan sıcaklık ölçeği geliştirdi. Celsius ölçeğine göre, su 0 santigrat derecede donar, 100 santigrat derecede kaynar. Kelvin ölçeğine göre ise su 273 derecede donar, 373 derecede kaynar. Belli bir sıcaklık ve basınçta hem su, hem su buharı hem de buz aynı anda bulunabilir. Bu sıcaklık 0,01 santigrat derecedir ve bu sıcaklık değerine “suyun üçlü noktası” adı verilir. Kelvin ölçeği özellikle biliminsanları tarafından sıcaklık ölçümlerinde kullanılmaktadır.

 

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert