Connect with us

FİZİK

Momentum ve Enerji Korunumlu Büyüklüklerdir

Published

on

Momentum ve enerji korunumlu büyüklüklerdir. Momentum vektörel bir büyüklüktür. Hareketin yönüne bağlıdır. Zıt yönde hareket eden isimler, zıt yönlü momentuma sahiptir. Büyüklükleri eşit ve zıt yönlerde momentuma sahip iki cisim toplam olarak sıfır momentuma sahiptir.

Enerji bir biçimden başka bir biçime dönüşebilir. Bu dönüşümlerde toplam enerji korunur. Herhangi bir cisim, Dünya’nın yerçekimi alanında içerisinde havada duruyorsa, her an düşebilir. Bir masanın kenarında bulunan cam bir bardak, küçük bir sarsıntı ile düşmeye başladığında, giderek hızlanır. Bardak düşerken, yerçekimi potansiyel enerjisi kinetik enerjiye dönüşür. Bardak yere çarptığı anda kinetik enerjisi vardır. Çarpmanın etkisiyle bardak parçalanır ve ses çıkarır. Bu durumda kinetik enerji, ısı ve ses enerjisine dönüşmüş olur. Bardağın kırılan parçaları farklı yönlerde hareket ettiği için enerjinin bir kısmı da bu parçacıklara kinetik enerji olarak aktarılır.

Yukarı yönde fırlatılan bir top kinetik enerjiye sahiptir. Top yükselirken bu kinetik enerji yerçekimi potansiyel enerjisine dönüşür. Kinetik enerjinin tamamı yerçekimi potansiyel enerjisine dönüştüğünde, top durur. Bu andan sonra top düşmeye başlar, topun yerçekimi potansiyel enerjisi kinetik enerjiye dönüşür. Topun yerçekimi potansiyel enerjisinin tamamı kinetik enerjiye dönüştüğünde top yere çarpar.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert