Connect with us

FİZİK

Mikroelektromekanik Sistemler (MEMS) ve Kullanım Alanları

Published

on

Nanoteknolojinin bir boyutu herkesin hayatını etkilemeye başladı. Daha şimdiden dünya çapında 40 milyar doların üzerinde, son derece karlı bir endüstriye dönüşmüş durumda. Bu alan, mürekkep püskürtmeli kartuşlardan hava yastığı sensörlerine, ekranlardan araba ve uçak jiroskoplarına kadar her şeyi içeren, mikroelektromekanik sistemler (MEMS) alanıdır.

MEMS’ler minnacık makinelerdir, o kadar küçüktürler ki, bir iğne ucuna kolayca sığdırılabilirler. Oyma teknolojisi ile üretilirler. Mühendisler transistör yerine minik makine bileşenleri, görmek için bir mikroskoba ihtiyaç duyacağımız çok ufak makine parçaları yapmaya devam ediyorlar.

MEMS teknolojisinin en yaygın pratik uygulamaları hava yastıklarındadır. Hava yastıkları arabaların ani frenini tespit edebilen minik MEM ivme ölçme cihazları içerirler. Bir MEM ivme ölçme cihazı, bir yaya veya kaldıraca bağlanmış mikroskobik bir toptan oluşur. Siz frene asıldığınızda, ani yavaşlama topa güçlü bir kuvvet uygular. Topun hareket etmesi ile çok küçük bir elektrik yükü üretilir. Bu yük ise, büyük bir miktarda nitrojen gazını saniyenin 25’te biri süre içinde açığa çıkaracak kimyasal bir patlamayı tetikler. Bu teknoloji ile şimdiden binlerce hayat kurtarılmaktadır.

Bilim insanları, eski bir hesaplama aracı olan abaküsün atomik bir modelini, 2000 yılında, bir taramalı mikroskopla karbon atomlarını tek tek dizerek yaptılar. Abaküs üzerindeki boncuklar, insan saç kalınlığının 5000 kez daha küçük olan ve bir futbol topu şeklinde düzenlenmiş karbon atomlarından oluşmaktadır.

Bilim insanları, bir atomik gitar bile yaptılar. Bu gitarın altı teli vardır ve her bir tel 100 atom genişliğindedir. Bu gitarlardan 20 tanesi uç uca konduğunda, bir insanın saç teline sığabilir. Çalınabilen gerçek telleriyle, bu gerçek bir gitardır. Ancak bu atomik gitarın çıkardığı seslerin frekansı bir insan kulağının duyamayacağı kadar yüksektir.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert