Connect with us

BİLİMİNSANLARI

Michael Faraday : Motor, Dinamo, Elektroliz, Elektrik Akımı, Manyetik Alan

Published

on

21 yaşında bir kimyacı olarak mesleki yaşamına başladı. Benzen gibi bir çok organik bileşiği keşfetti. Daha sonra fizik ile ilgili çalışmaları başladı. Elektrik ve manyetizma alanında büyük keşifler yaptı. Michael Faraday, değişen bir manyetik alanın bir elektrik alan yarattığını keşfetti. Bu keşif, Faraday İndüksiyon Yasası olarak adlandırıldı.

Michael Faraday, manyetik alandan ilk kez bir elektrik akımı üreten kişiydi.

Michael Faraday, dinamo ve elektrik motorunu icat etti. Molekül ve bileşiklerin oluşmasını sağlayan kimyasal bağlar ile elektrik arasındaki ilişkiyi ortaya koydu. Işık ve mıknatıslar üzerinde çalışan Michael Faraday, mıknatıslığın ışık üzerindeki etkisini keşfetti.

Michael Faraday, tüm keşiflerini bir diplomaya sahip olmadan gerçekleştirdi. Matematik hakkında bilgisi yoktu. Bunun için keşiflerini denklemler ya da eşitlikler ile açıklamak yerine, betimleyici bir dil ve resimleri kullandı.

1832’de Michael Faraday’ın çalıştığı laboratuvarı ziyaret eden İngiliz başbakanının hikayesi çok meşhurdur. Michael Faraday’ın ilk elle döndürülen ve elektrik üreten dinamoyu inşa etmişti. İngiliz başbakanı, dinamoyu göstererek ne işe yaradığını soruyor. Michael Faraday ise ne işe yaradığını bilmediğini söylüyor. Konuşmanın devamında, Michael Faraday, başbakana “ama bir gün hükümetinizin ondan vergi alacağına bahse girerim.” der. Michael Faraday’ın söylediği 1880’de gerçek olur. İngiltere’de elektrik üretim vergisi zorunlu hale gelir.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert