Connect with us

FİZİK

Maglev Trenleri Nasıl Çalışır?

Published

on

Mıknatıslar, çift kutupludur. Bir mıknatısın kuzey (N) ve güney (S) olmak üzere iki kutubu vardır. Mıknatısın bir kutbu N ise diğer kutbu S dir. Doğada tek kutuplu mıknatıs yoktur. Mıknatıslar yapay olarak da elde edilebilir. Ferromanyetik maddeler, mıknatıslara sürtülerek, yaklaştırılarak ya da dokundurularak geçici  mıknatıslık özelliği kazanabilirler. Ayrıca elektrik akımı kullanılarak da mıknatıs elde edilebilir. Özellikle ferromanyetik bir çekirdek üzerinde iletken teller sarılarak oluşturulan yapılara elektromıknatıs adı verilir. Elektromıknatısların manyetik etkisi, sarım sayısı, iletken telerden geçen akım ve sarımların sıklığı arttıkça artar.

Maglev trenler, mıknatıs içeren raylar üzerinde, raylara temas etmeden hareket edebilen, uçabilen trenlerdir. Mıknatısların kuzey kutupları birbirini manyetik kuvvet ile iter. Güney kutupları da benzer şekilde birbirini manyetik kuvvet ile iter. Maglev trenlerinin altları, rayların hemen üzerinde süzülüp gitmelerini sağlayacak şekilde mıknatıslarla döşenir.

Kayıtlara geçen en hızlı maglev treni saatte (h) 581 kilometre (km) hıza sahiptir.

Maglev trenleri çevre dostudur. Sera gazı miktarının azaltılması için maglev trenlerinin yaygınlaşması büyük önem taşımaktadır. Hava direnci, araçların hareketlerini zorlaştıran etkenlerden biridir. Jet uçakları, maglev trenlerine göre daha az hava sürtünmesine maruz kalırlar. Jet uçakları yüksek irtifada uçtukları için ve hava yoğunluğunun atmosferin dışına doğru azalmasından dolayı, daha az hava sürtünmesi, daha az enerji kaybı demektir. Dünya atmosferindeki sera gazlarının yüzde ikisinin jet motorlarından salınan gazlardan kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Maglev trenlerinin yaygınlaşamamasının temel sebeplerinden birisi de maliyettir. Maglev trenlerinin üretim maliyetleri oldukça yüksektir. Japonya, Çin ve Almanya maglev treni üretim teknolojisinde dünya lideri olan ülkelerdir.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert