Connect with us

BİYOLOJİ

Kemoterapinin Ürkütücü Yan Etkileri, Nanocihazlar ve Nanoparçacıklar

Published

on

Kemoterapi, kanserin ilaçla tedavisi için uygulanan bir yöntemdir. Kemoterapi, tüm vücudun bir takım zehirli maddeler içinde yıkanmasıyla iş görür. Bu zehirli maddeler normal hücrelerden biraz daha fazla kanserli hücre öldürürler. Kemoterapinin yan etkileri alabildiğine geniş çaplıdır. Yan etkiler; bulantı, kusma, saç dökülmesi, güç kaybıdır ve bunlar o kadar şiddetlidir ki bazı hastalar bu işkenceyi çekmektense, kanserden ölmeyi tercih ederler.

Kemoterapinin ürkütücü yan etkilerini yaşamış herhangi biri, nanocihazlar ve nanoparçacıkların, çektikleri acıları azaltmadaki muazzam potansiyelini anlayacaktır.

Fantastic Voyage filminde, bilim insanlarından oluşan bir mürettebat ve bunların gemisi, bir alyuvar hücresi boyutuna küçültülmüşlerdir. Bir hastanın kan dolaşım sisteminden beynine uzanan bir yolculuğa çıkarlar. Vücudun içinde asap bozucu birçok tehlikelerle karşı karşıya gelirler.

Nanoparçacıklar da filmdeki mürettabat gibi kan dolaşımı içinde serbestçe dolaşırlar. Yakın gelecekte, kan dolaşım sistemini baştan başa dolaşan ve tıp bilimini kökten değiştirecek çeşitli biçimlerde nanoparçacıklar hayatımıza girdiğinde, bu teknoloji kanser hücrelerine odaklanacak, onların kökünü kazıyacak ama normal hücrelere dokunmayacaktır.

Nanoparçacıklar, kanserle savaşan ilaçları belirli hedefe götürüp, sadece kanserli hücreleri can evlerinden vuracaklardır.

İlaçlar, kemoterapide kullanılanlar gibi, kapsül şeklindeki bir molekül içine yerleştirilecek, sonra nanoparçacık kan dolaşım sistemi içine sokularak vücut içinde hareket etmesi sağlanacak, belirli bir hedefi bulunca da taşıdığı ilacı hedefe bırakacak. Nanoparçacıkların püf noktası büyüklükleridir. 10 ile 100 nanometre arasındadır ve bu değerler onların bir kan hücresine nüfuz edemeyecekleri kadar büyüktür. Bu sebeple, nanoparçacıklar normal kan hücrelerine zararsızca değerler ve sekerler. Ancak kanser hücrelerinin duvarları delik deşiktir. Nanoparçacıklar serbestçe bu gözeneklerden kanser hücrelerine girebilir ama sağlıklı dokulara bir şey yapmazlar.

Doktorların bu nanoparçacıkları hedeflerine yöneltmeleri için karışık güdüm sistemlerine ihtiyaçları yoktur. Nanoparçacıklar doğal olarak belirli tiplerdeki kanserli tümörlerde birikeceklerdir. Nanoparçacıklar normal hücrelere hücum edemeyecek kadar büyük ama bir kanser hücresine nüfuz edebilecek kadar da küçüktür.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert