Connect with us

FİZİK

Kara Delikler : Evrendeki Güçlü Çekim Alanları

Published

on

Onlar da birer gök cismidir. Güçlü çekim alanlarından hiç bir şeyin, hata ışığın bile kaçamayacağı kadar büyük yapılardır. Güçlü çekim alanı öylesine güçlüdür ki uzayın ve zamanın yapısını dahi değiştirir. İşte bu inanılmaz yapılara kara delik adı verilir. Kara deliğin çevresinde zamanın durduğu bir olay ufku bulunur. Kara deliğin içinde zamanın ve uzayın yönleri değişir. Kara deliğin çevresinde öyle yerler vardır ki, buralarda kalabilmek için ışık hızı ile hareket etmek gerekir.

Karadelikler, büyük kütleli yıldızların kalıntılarıdır. Bunun dışında, parlayan galaksilerin merkezleri de birer kara deliktir. Galaksilerin merkezlerindeki kara delikler milyarlarca yıldızın çökmesi sonucu oluşur.

Evrenin, büyük patlama ile başlaması, patlamadan hemen sonra küçük kara deliklerin oluşmuş olduğunu söylemektedir. Bu küçük kara delikler, parçacık yayarak veya ışınım yaparak patlayan yapılardır.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert