Connect with us

FİZİK

Kapalı Evren, Düz Evren ve Açık Evren Modeli Nedir?

Published

on

Edwin Hubble, evrenin genişlediğini yaptığı gözlemler sonucu ispatlamıştır. Edwin Hubble’ın dediği gibi evren sonsuza kadar genişlemeye devam mı edecek? Yoksa yavaşlayıp bir büzüşme dönemine mi girecek?

Güneş sistemindeki sekiz gezegenden biri olan Dünya, yerçekimi ivmesine sahiptir. Havaya atılan bir topun yere düşmesi, zıplayan bir sporcunun bir süre sonra kendini yerde bulması yerçekiminin bir göstergesidir.

Dünya yüzeyinden uzayın derinliklerine gönderilmek için ateşlenen bir roketi düşünelim. Rokete çok küçük hız verirsek, Dünya’ya geri düşecektir. Çünkü Dünya’nın yerçekimi roketin Dünya’nın yerçekimi alanından kurtulmasına izin vermeyecek kadar büyüktür. Rokete büyük bir hız verirsek, Dünya’nın yerçekiminden kurtulur ve güneş sistemi içinde hareketini sürdürür. Çok küçük hız ile çok büyük hız arasında öyle bir kritik hız değeri vardır ki, biraz azı roketin Dünya’ya düşmesine, biraz fazlası Dünya’dan kurtulmasına sebep olur. Dünyadan fırlatılan roketler için bu kritik hız değeri 41760 km/h dir.

Evrenin genişlemesinin nasıl devam edeceği, evrende ne kadar yerçekimsel kütlenin var olduğuna bağlıdır. Eğer yeterince yerçekimsel kütle var ise genleşme tersine dönecektir. Bu evren modeli, kapalı evren olarak adlandırılır. Eğer yeterince yerçekimsel kütle yok ise evren sonsuza kadar genişlemeye devam edecektir. Evren soğumaya devam edecek, sıcaklığı gittikçe azalacaktır. Bu evren modeli, açık evren olarak adlandırılır. Kapalı evren ile açık evren arasındaki kritik yerçekimsel kütle değeri için evren modeline, düz evren adı verilir. Düz evren, genişlemeyi durdurmaya yetecek kütleye sahip ama tersine döndürmeye yetmeyecek kadar yerçekimsel kütleye sahip modeldir.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert