Connect with us

FİZİK

İşlevsel, Pratik ve Kontrol Altında Nükleer Füzyon Gerçekleştirmek Mümkün Mü?

Published

on

Bir zamanlar, mumu iki ucundan yakan, durmaksızın çalışarak kendini helak eden bir adam varmış. Bu adamın uzun yaşamak gibi bir dileği de varmış. Adamın karşısına bir gün çıkan bir cin, ne dilek dilerse, onu hemen yerine getireceğini söylemiş. Adam, 1000 yıl yaşamak istediğini söylemiş. Cin, adamın isteğini hemen yerine getirmiş ve onu bir ağaca çevirmiş.

Günümüzde biliminsanlarının en büyük dileklerinden biri de, kontrol edilebilir, pratik ve işlevsel füzyon rekasiyonları gerçekleştirmenin bir yolunu bulmaktır. Bunun için öncelikle nükleer reaktörlerde füzyon reaksiyonu gerçekleştirmek için gerekli şartların sağlanması gerekiyor.

Nükleer fisyon ile uranyum ve plütonyum gibi çekirdekler parçalanarak enerji elde edilir. Nükleer füzyonda  ise en temel element olan hidrojen çekirdekleri bir araya gelerek helyum çekirdeği oluşturur ve enerji açığa çıkar. Füzyon doğada, yıldızların enerji üretme biçimidir.

Füzyon reaksiyonu birim kütle başına en güçlü enerji üretme sürecidir.

Füzyon için hidrojenin belli izotopları nükleer reaktörleri için uygundur. Bunlar ise döteryum ve trityumdur. Döteryum çekirdeğinde 1 proton ve 1 nötron bulunur. Trityum çekirdeğinde ise 1 proton ve 2 nötron bulunur.

Döteryum, dünyada doğal olarak bulunur. Bunun için döteryumun temin edilmesi oldukça kolaydır. Çünkü okyanus suları döteryum kaynağıdır. Dünyanın üçte ikisi okyanuslarla kaplı olduğu için döteryum miktarı sınırsızdır diyebiliriz. Trityum, yarılanma süresi 12 yıl olan radyoaktif bir çekirdektir. Trityum dünyada doğal olarak bulunmaz. Fakat nükleer reaktörlerde trityum kolay bir şekilde üretilebilmektedir.

Nükleer füzyon gerçekleştirebilmek için yüksek sıcaklık ve basınç değerlerine sahip ortamların, nükleer reaktörlerde oluşturulması gerekiyor. Hidrojen çekirdekleri, yıldız çekirdeklerinde olduğu gibi, 100 milyon kelvin sıcaklıklarda ancak birleştirilebilir.

 

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert