Connect with us

BİYOLOJİ

Hipotermi nedir? Hipoterminin etkileri ve hipotermiden korunma yolları nelerdir?

Published

on

İnsan vücut ısısının üçte birini başından alıp kaybeder. Başınız kuru olsa bile ıslak olan koltuk altrandan ve bacak arasındaki basınç noktalarından ısı kaybetmeye hızla devam edersiniz. Kan dolaşımınız hızlandığında, nefes alıp verme hızınız da artacaktır. Böylece daha çok ısı kaybetmeye başlarsınız. Çünkü bulunduğunuz ortam, vücut sıcaklığına göre 36 – 37 santigrat derece daha soğuk ise nefes olarak dışarı sıcak havayı üfleyip, soğuk havayı içinize alırsınız. Böylece soğuk etkisini gittikçe artırır.

İnsan soğuğa maruz kaldığında hemen titremeye başlar ve bilinçsiz davranışlarda bulunur.

Konsantrasyon eksikliği olmaya başlar. Vücudunuz stres hormonu salgılamaya başlar. Stres hormonunun salgılanması üre gibi atık maddelerin ortaya çıkışını hızlandırır ve idrar miktarını artırır. Böylece su kaybedersiniz ve su kaybı vücuttaki kan basıncının düşmesine sebep olur. Kan basıncının düşmesi de insanın vücut fonksiyonlarını yavaş yavaş yitirmesine sebep olur. Eğer su kaybını telafi edebilmek için yerine yeteri kadar sıvı koyamazsanız ve kuru kalamazsanız hipotermiden hayatınızı kaybedersiniz. Vücut sıcaklığınız 30 santigrat dereceye düştüğünde, artık bilinciniz tamamen kaybolmaya başlamıştır.

Sıcaklık 25 veya 26 santigrat dereceye düştüğünde komaya girersiniz ve yaşamınızı yitirirsiniz.

Öncelikle sizinle bir test yapalım. 15 saniye boyunca bir elinizi sürekli açıp kapamayı deneyiniz. Eğer vücut sıcaklığınız normal sınırlar içinde ise bunu ortalama 50 kez yapabilmeniz gerekir. Bunu yapabiliyorsanız, normal vücut sucaklığınızın korunduğunu ve vücut fonksiyonlarını yerine getirebildiğinizi gösterir. Ancak soğuk bir havada, soğuk suya girdiğinizde bu sayının zamanla düştüğünü göreceksiniz. Buzdolabı gibi soğuk ve sıcaklığı 0 santigrat derece civarında olan soğuk suyun içine girdiğinizde bunu hissetmeye başlayacaksınız. Elinizi 15 saniyede 5 kez açıp kapayıncaya kadar soğuk su içinde beklediğinizi düşünün. 5 kezden daha az yapabildiğiniz durumda, soğuk suyun dışına çıktığınızda, artık hayatta kalma şansınız çok az olacaktır.

Soğuk suya girdikten yaklaşık 1 dakika sonra el açıp kapama testini tekrar yaptığınızda, sayının 30’a kadar düştüğünü göreceksiniz. 2 dakika sonra aynı işlemi tekrarladığınızda, bu sayı 18’e kadar düşecektir. 3 dakika sonra artık beyniniz karıncalanmaya, elleriniz daha çok titremeye, avuç içleriniz uyuşmaya  başlayacak ve sayı 9 ‘a kadar düşecektir. Bu durumda vücut sıcaklığınız 32 – 33 santigrat derece civarındadır. 4 dakika sonra artık elinizi açıp kapamakta çok zorlanmaya başlarsınız. Elinizi açıp kapama sayısı 15 saniyede 5’i geçmeyecektir. Bu durumda artık üzerinizdeki ıslak elbiseleri hemen çıkarmanız gerekir.

Islak kalarak ısı kaybetmeye devam edersiniz.

Bir an önce yapmanız gereken diğer bir şey sıcak sıvı alımıdır. Ateşin yanına gitmek fayda etmeyebilir. En iyisi içten ısınmaktır. Kurumaya çalışırken vücut sıcaklığınızı artırmanız gerekir. Bunun için kollarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirmelisiniz. Şınav çekmek de işe yarayabilir. Şınav çekerek, kan gitmesi gereken yerlere, kan gitmesini sağlayabilirsiniz. Tüm bu egzersizler enerji kaybetmenize sebep olacaktır. Bunun için ıslak olan elbiseleriniz kurutmanın da bir yolunu bulmanız gerekir. Pamuklu elbiselerin yün elbiselere göre daha uzun sürede kuruyacağını aklınızdan çıkarmayın.

 

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert