Connect with us

FİZİK

Her Yerdeki Her Şey, Evren Nedir? Evren Nasıl Oluştu?

Published

on

Evren; gezegenleri, yıldızları, galaksileri ve diğer tüm varlıkları, tüm yaradılışı ve yaratanı içerir. Gökyüzüne baktığımızda gördüklerimiz ve göremediklerimiz evren içinde yer almaktadır. Eski Yunan’da, sonsuzdan beri var olan evren fikri kabul görüyordu.

Avrupa’da ise Immanuel Kant, evrenle ilgili ilk fikirleri öne süren kişiydi. Immanuel Kant’a göre evren, Eski Yunan’da kabul  gördüğü gibi sonsuzdan beri var olan bir evrendi. Evrenin bir başlangıcı yoktu. Evren hep vardı ve hep var olacaktı. Sonsuzluk içinde her olasılık meydana gelebilirdi.

1929’da Amerikalı astronom Edwin Hubble, yüzyılın en büyük keşfini gerçekleştirdi.

Edwin Hubble, bulduğu bilimsel bulgular ile Emmanuel Kant’ın fikirlerini geçersiz hale getiriyordu. Edwin Hubble, bugün gözlemlediğimiz evreni en iyi açıklayan Büyük Patlama (The Big Bang) kuramını işaret ediyordu. Yaptığı gözlemler ile galaksilerin bizden uzaklaştığını, evrenin genişlediğini söylüyordu.

1965’de yapılan gözlemler ile keşfedilen mikrodalga artalan ışıması, sonsuzdan beri var olan evren fikrini çürütüyordu. Büyük bir patlama ile oluşan evren, genişlemeye devam ediyor. Büyük patlamanın ilk zamanlarında sıcakken yayılan ışınım, bugün 3 K sıcaklıkta ışınım olarak, evrenin her noktasından gözleniyor. Bu ışımaya mikrodalga artalan ışıması adı veriliyor.

Tek bir noktada başlayan Büyük Patlama kuramına göre, tekil bu noktada evren yoktu. Büyük Patlama ile evren oluştu. Oluşan evren genişleyerek evrimleşti. Tüm evren, Büyük Patlama öncesi hacmi sıfır olan bir noktaya sığdırılmıştı. Bu noktada, evren çekim enerjisinin negatif olduğu ve toplam enerjinin sıfır olduğu hiçlikten meydana gelmişti.

Günümüzde ise kuantum mekaniğine göre, boşluk (hiçlik), pasif, madde yokluğu demek değildir. Boşluk, kuantum mekaniğine göre hem aktif hem de dinamiktir. Kuantum mekaniğine göre, hiçlikten madde yaratmak mümkündür. Madde ve anti madde yaratıldığında, çok kısa bir sürede, bunların birbirlerini yok etmesi de mümkündür. Varlık ile yokluk arasında döngüsel geçişler yapabiliyorsunuz demektir. Varken yok olmak ya da yokken var olmak. Evrenin bu şekilde yaratıldığını düşünmek de olasılıklar arasındadır.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert