Connect with us

FİZİK

Güneş Neden Parlıyor? Güneş Yanıyor Mu?

Published

on

Güneş neden parlıyor? Biliminsanları 1920’lerde Güneş’in merkezinde enerjinin nasıl üretildiğini anlamaya başladılar. Güneş’in neden parladığı, termonükleer tepkimeler ile açıklanabilmektedir. Termonükleer tepkimeler ile çekirdek enerjisi, Dünya’daki insanlar tarafından kullanılan ısı ve ışık enerjisine dönüşür.

Güneş yanıyor mu? Bir mumun yanması veya şöminedeki odunların yanması gibi durumlar, Güneş’in yanmasından tamamen farklıdır. Güneş’te meydana gelen yanma, termonükleer bir tepkimedir. Termonükleer fırınlarda, dayanılmaz sıcaklık ve basınç altında, hafif çekirdekler, daha ağır çekirdeklere dönüşür. Termonükleer tepkimeler ile atom çekirdeklerinin birleşmesi sağlanır.

Güneş gibi bir yıldızın merkezindeki sıcaklık 10 milyon dereceye ulaşınca “hidrojen yanması” başlar. Bu sıcaklıkta hidrojen çekirdekleri öylesine büyük hızlarla haraket eder ki çarpıştıkları zaman birbirleri ile kaynaşırlar. Böylece hidrojen çekirdekleri helyum çekirdeğine dönüşür. Kaynaşan her dört hidrojen çekirdeğine karşılık bir helyum çekirdeği ve enerji açığa çıkar. Ortaya çıkan helyum çekirdeğinin kütlesi, hidrojen çekirdeklerinin toplam kütlesinden küçüktür. Kaybolan kütle, Albert Einstein’in meşhur enerji bağıntısına itaat ederek, saf enerjiye dönüşür. Bu sürece, termonükleer tepkime adı verilir. Termonükleer tepkimeler ile  madde dolaysız yoldan enerjiye dönüşür. Termonükleer tepkimeler ile ortaya çıkan enerji, yıldızın kendi ağırlığını taşımasını sağlayacak ortamı meydana getirir.

Güneş gibi yıldızlar milyarlarca yıl boyunca termonükleer fırınlarında hidrojen yakmaya devam ederler. Bu fırının yakıtı hidrojen, atığı ise helyumdur. Yıldızlar da insanlar gibi belirli bir ömüre sahiptir. Genç yıldızların merkezlerindeki hidrojen miktarı azaldıkça, yıldızlar yetişkinlik evresine doğru yol alırlar. Güneş, 5 milyar yıl önce doğmuş genç bir yıldızdır. Güneş’in merkezinde her saniye 600 milyon ton hidrojen helyuma dönüşür. Bu çok büyük bir hız gibi görünse de Güneş’in kütlesi o kadar büyüktür ki 5 milyar yıl daha yanmayı sürdürecektir ve bu süre içinde hidrojenin bitmesi gibi bir sorun yoktur.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert