Connect with us

FİZİK

Evrenin Genişlemesinin Esnek Bir Balon İle Modellenmesi

Published

on

Edwin Hubble, 1929’da yaptığı çalışmalar ile evrenin genişlediği fikrini öne sürmüştür. Yaptığı hesaplamalar ile evrenin genişleme hızını ve yaşını belirlemek için kullanılan ve kendi adıyla anılan Hubble sabitini hesaplamıştır. Günümüzde, bilim ve teknolojideki gelişmeler ve elde edilen veri miktarının artması, Hubble sabitinin yüksek duyarlılıkla ölçülmesini ve evrenin yaşının hesaplanmasını sağlamıştır.

Evrenin genişlediği gerçeğini hayal etmek ve kavramak o kadar kolay değildir. Biliminsanları evrenin genişlemesini, şişirilen balon modeli ile anlaşılır kılmaya çalışırlar. Esnek bir balonun üzerine galaksileri temsil eden, renkli kalemler ile aralarında mesafe bulunan noktalar işaretlenir. Balon şişirilmeye başlandığında, balon yüzeyi gergin hale gelir. Renkli kalemlerle işaretlediğimiz noktalar birbirinden uzaklaşmaya başlar.

Balon şişirildikçe, renkli noktalar arasındaki uzaklıklar artar. Şişirilen balonun yüzeyinde herhangi bir noktayı merkez olarak kabul edebiliriz. Bunun için balon yüzeyinde belirli bir merkez yoktur. Bunun için balon yüzeyindeki hangi noktayı dikkate alırsak alalım, genişlemenin her zaman aynı tür genişleme olduğunu görürüz. Bulunduğumuz noktaya yakın olan noktalar, uzak olan noktalara göre daha yavaş genişlemeye sahip olacaktır.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert