Connect with us

FİZİK

Dünya’nın Çevresini Kurdeleyle Sarmak Ne Kadar Zaman Alır?

Published

on

Çok heyecan verici bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Işık hızına yakın bir hızla hareket etmek ister misiniz? Öyle, her zaman yapılan yolculuklara benzemediğini biliyoruz. Düşünün ki 150 milisaniyede, Dünya’nın çevresini bir kurdeleyle sarıyorsunuz. Evet, imkansız gibi görünebilir ama bunu bu hızla yapabilirsiniz. Ama hiç bir zaman ışık hızına ulaşamayacaksınız. Yanından geçtiğiniz dağlar, ağaçlar, şelaleler, kuşlar donmuş kalmış gibi görünecek size. Tüm bu görüntüler sizi şaşırtacaktır.

Neden böyle? Dünya üzerinde yaşarken algıladığımız mesafelerde, ışığın bir yerden başka bir yere gitmek için kullandığı zaman, bizlerin fark edemeyeceği kadar kısadır. Ay ışığının hareket ettiğini de algılayamayız. Galaksiler ve yıldızlar içi durum farklıdır. Galaksiler ve yıldızlar arasındaki mesafeler ışık yılı ile ifade edilir. Işığın bu mesafeleri alması yıllarca sürer. Bir yılllık sürede ışığın gidebileceği mesafe, 1 ışık yılıdır.

Yeteri kadar hızlı hareket ettiğinizde, her şeyi farklı görmeye başlarız. Yanından geçtiğimiz her şeyi yavaşlatılmış gibi görürüz. Saatler daha yavaş çalışır, insanlar daha yavaş hareket eder. Fiziksel, kimyasal ve biyolojik olayların tümü daha yavaş gerçekleşir. Zaman daha yavaş akar. Işık hızına yakın hızda hareket eden saatler de geri kalır.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert