Connect with us

BİYOLOJİ

DNA Çipleri ve Kanser Tedavisinde Kullanılan Teknolojiler

Published

on

Günümüzde, kanser incelemesi uzun, pahalı ve zor bir işlemdir. İnceleme çoğu zaman haftalar sürer. Tüm bunlar, yapılabilecek kanser analizi sayısını ciddi bir şekilde kısıtlar.

Gelecekte elbiselerimizde, bedenimizde ve banyomuzda ufacık alıcılar olacak, bunlar devamlı olarak sağlığımızı gözlem altında tutacaklar. Kanser gibi hastalıkları bir tehlike haline dönüşmeden yıllar önce tespit edecekler. Bunun kilit noktası DNA çipidir.

Bilgisayar çiplerinde kullanılan teknolojinin aynısı kullanılarak, üzerinde belirli DNA dizimlerini ya da kanser hücrelerini tespit edebilen mikroskobik bölge şeklindeki çiplerin üretilmesi mümkündür. DNA parçaları bir çip içine yerleştirilir. Sıvılar bu çip üzerinden geçerken, bu DNA parçaları belirli gen dizilimlerine bağlanabilirler. Bir lazer ışını yardımıyla, tüm bölge süratle taranır ve genler tespit edilir. Bu yöntemle, genler daha önce olduğu gibi bir bir okunmak zorunda kalınmaz, binlercesi bir anda taranabilir.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert