Connect with us

FİZİK

Çekirdek Kuvvetlerinin Özellikleri ve Deneysel Çalışmalar

Published

on

Bir atom çekirdeğinin toplam kütlesi, çekirdeği meydana getiren proton ve nötronların kütleleri toplamından daha küçüktür. Kütlenin, eşdeğer bir enerji karşılığı olduğu için çekirdeğin toplam enerjisi, çekirdeği oluşturan nükleonların enerjileri toplamından da küçüktür. Çekirdeğin toplam enerjisi ile nükleonların enerjileri toplamı arasındaki farka bağlanma enerjisi adı verilir.

Bağlanma enerjisi, çekirdeği kendisini meydana getiren bileşenlere ayırmak yani proton ve nötronları birbirlerinden ayırmak için verilmesi gereken enerjidir. Çekirdeğin bağlanma enerjisini oluşturan, bundan sorumlu olan ise çekirdek kuvvetleridir.

Çekirdek kuvvetlerinin özellikleri deneysel çalışmalar ile ortaya çıkarılmıştır.

Gelin şimdi çekirdek kuvvetlerinin genel özelliklerine bakalım.

Çekirdek kuvvetleri, çekicidir.

Çekirdek kuvvetleri doğadaki en şiddetli kuvvetlerdir.

Çekirdek kuvvetleri kısa menzillidir. Çekirdek kuvvetleri, nükleonlar arasındaki uzaklık birkaç fermi’yi geçince sıfır olur.

Çekirdek kuvvetleri, nükleonların bağıl spin yönelimlerine bağlıdır.

Çekirdek kuvvetleri, çekirdeklerle etkileşime giren parçacıkların yükünden bağımsızdır. Saçılma deneyleri ve eldeki kanıtlar bunu göstermektedir. Bunun için yüksek enerjili elektronlar, çekirdek araştırmalarında kullanılabilmektedir.

 

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert