Connect with us

FİZİK

Bernoulli Prensibi’nin Etkisinin Gözlendiği Olaylar

Published

on

Bernoulli prensibine göre, bir akışkanın basıncı, hızının karesi ile ters orantılıdır. Akışkanın hızının arttığı yerde basıncı azalır. Akışkanın hızının azaldığı yerde basıncı artar.

Bernoulli prensibinin etkisini gözlemlemek için iple asılmış ve aralarında mesafe bulunan iki esnek balonun arasından kuvvetlice üflemek yeterlidir. Balonlar arasından üflendiğinde, balonlar arasındaki havanın akış hızı artar. Havanın hızının artması basıncının düşmesine sebep olur. Balonların diğer taraflarında bulunan durgun havadan kaynaklanan yüksek basınç, balonların birbirlerine doğru hareket etmesini sağlar.

Açık denizde zıt yönde hareket eden iki gemi yakın geçiş yaptıklarında, çarpışma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Gemiler böyle bir geçiş yaparken, gemiler arasında suyun akış hızı artar. Buna bağlı olarak suyun basıncı düşer. Gemilerin diğer tarafında bulunan görece daha düşük hızlı suyun oluşturduğu yüksek basınç, gemileri birbirlerine doğru çekilmesine sebep olur.

Bir otoyolda, özellikle boyları uzun olan iki araç yakın geçiş yaptıklarında, çarpışma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Araçlar böyle bir geçiş yaparken, aralarındaki havanın akış hızı artar. Buna bağlı olarak arada araçlar arasında kalan havanın basıncı düşer. Araçların diğer tarafında bulunan görece daha düşük hızlı havanın oluşturduğu yüksek basınç, araçların birbirlerine doğru çekilmesine sebep olur.

Uçak kanatları, Bernoulli prensibinin etkisi göz önüne alınarak tasarlanır. Bir uçak kanadının üst yüzeyi, alt yüzeyine göre daha kavislidir. Uçak hareket halinde iken, uçak kanadının ön kısmı havayı yararak ilerler. Kanadın altından ve üstünden geçen hava kanadın arka ucunda tekrar birleşir. Kanadın üstünden akan hava, kavisli bir yol izlediği için daha büyük mesafeyi, kanadın altındaki hava ile aynı sürede gidebilmek için daha hızlı hareket eder. Kanadın üst yüzeyinden hızlı hareket eden havanın basıncı düşer. Kanadın altındaki yüksek basınç ile kanadın üstündeki düşük basınç arasındaki fark, kanat yüzeyine yukarı yönde net bir kuvvet uygulanmasına sebep olur. Bu net kuvvet, uçağın havada kalmasına yardımcı olur.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert