Connect with us

FİZİK

Bernoulli Prensibi’ni Kullanan Balıklar

Published

on

Bernoulli prensibi, ister sıvı ister gaz olsun, bir akışkanın hızının arttığı yerde basıncının düşük olduğunu, hızının azaldığı yerde ise basıncının yüksek olduğunu bize söyler.

Balıklar, milyonlarca yıldır Bernoulli prensibini kullanmaktadır. Yüzen bir balığın şekline bağlı olarak, değişik bölgeleri arasında basınç farkı meydana gelir. Bir balığın vücudunun ön kısmı yüzme sırasında, suyu durdurmaya çalışır. Bunun için balığın ön bölgesinde su basıncı en yüksektir ve balığın ağzı bu bölgeye yerleştirilmiştir. Balık ağzını açtığında, yüksek basınçlı su çok kolay bir şekilde balığın ağzından içeri girer.

Balığın solungaçları, statik basınca göre negatif basıncın olduğu yerlerdir. Bu sayede ağıza alınan su kolay bir şekilde, solungaçlardan dışarı verilir. Balığın yüzme hızı arttıkça bu işlem daha kolay gerçekleştirilir.

Balığın gözü, statik basıncın değişmediği bölgede yer alır. Balığın hızı ne olursa olsun, ister yavaş gitsin isterse hızlı gitsin, balığın görüşünde hiçbir farklılık meydana gelmez.

Balığın kalbi, su basıncının en düşük olduğu yerde yer alır. Balığın hareket hızı arttıkça, Bernoulli prensibine göre, akışkan suyun basıncı düşer ve kalbin ritmik çalışması kolaylaşır.

 

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert