Connect with us

FİZİK

Ay Işığı Geçilebilir Mi? Özel İzafiyet Kuramı Nedir?

Published

on

Ay bir ışık kaynağı mı? Elbette değil. Ay, Güneş’ten gelen ışığı yansıtarak görünür. Ay yüzeyinden yansıyan ışınlar karanlık gecelerimizi aydınlatır. Ay ışığı hareket eder mi? Elbette hareket eder. Ay ışığı o kadar hızlı hareket eder ki bakışlarımızla ışığın hareketini asla fark edemeyiz. Ay ışığı gibi her ışık da hareket eder. Her ışık uzay boşluğunda ışık hızıyla hareket eder. Evrendeki sınır hız, ışık hızıdır. Elinizden geldiğince hızlı hareket etmeye çalışın, yine de ışık hızını geçemezsiniz.

Çok hızlı koşan atlarınızın olduğunu düşünün. Siz de bir ata biniyorsunuz. Işığa meydan okuyorsunuz. Gerçek hareketin ne olduğunu ışığa göstermek istiyorsunuz. O kadar hızlı at süreceksiniz ki, karanlıkta Ay ışığı bile size zor yetişecek diye düşünüyorsunuz. Ancak tüm bunlar bir yaz gecesi rüyasından ileriye gidemeyecektir.

Neden böyle? Işık hızı neden geçilemiyor? Gelin şimdi Albert Einstein’a ve onun özel izafiyet kuramına kulak verelim. Özel izafiyet kuramı, her hareketi göreceli olduğu fikrinden yola çıkılarak, Albert Einstein tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu kurama göre, ışık kaynağının ve gözlemcinin hareketinden bağımsız olarak ışık hızı sabittir. Işık hızı en büyük hız limitidir. Özel izafiyet kuramına göre, fizik yasaları tüm eylemsiz referans sistemleri için aynıdır.

Bilimi gerçek hayat ile bağlantısız bir dizi karmaşık formülden ibaret, anlamsız ve sıkıcı bulmuyor. Çılgın deneyler yapmaya, son derece eğlenceli ve aydınlatıcı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Günlük hayatta tanık olduğu doğa olaylarını merak ediyor, düşünüyor, araştırıyor ve bilimin hayatımızdaki yerinin öneminin farkında olmaktan gurur duyuyor.

EN POPÜLER YAZILAR

Copyright © 2017 Haydi Anlat

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert